Nowe sposoby na raka

Raka gruczołu prostaty da się pokonać wykorzystując lek na raka piersi, natomiast lek na czerniaka złośliwego może być efektywny podczas zwalczania raka jelita grubego. Pod warunkiem, że zbada się, która mutagen wywołał nowotwór u danej osoby. Jakby nasi lekarze mogli badać w taki sposób, jak koledzy z USA, pacjenci uniknęliby wyniszczającego leczenia, choćby wykorzystywanej niemal na ślepo chemii. Wielu z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie niezbyt dawno temu dzieliliśmy nowotwory zależnie od narządów, jakie obejmowały. Diagnozowano raka piersi, skóry, jelita lub jajnika. Obecnie wiadomo, iż jest to naturalnie nie tylko miejsce, jednak w pierwszej kolejności obecność pewnych mutagenów sprawia, iż konkretny medykament będzie mógł być skuteczny lub absolutnie nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge analizuje przekazane fragmenty guzów ludzi z całego świata analizując jednocześnie mnóstwo genów, jakie mogą mieć udział w rozrastaniu się raka. Dla każdego człowieka opracowuje unikalny raport przedstawiający zdobytą wiedzę w zakresie znalezionych zmian nowotworowych oraz porady, które sposoby leczenia i z jakiego powodu da się zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc znaleziono 2 tygodnie po fakcie, jak odbyła półmaraton. Dziewczyna była w świetnej kondycji i absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek skutków nowotworu. Podczas porady u lekarza okulistyki na którą poszła po prostu po receptę na soczewki powiedziała okuliście że ma świetlne błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w czasie których znaleziono zmiany nowotworowe w płucu, węzłach chłonnych jak również przerzuty w kościach. Był to nowotwór płuc w wysokim czwartym stadium. Wydawało się, iż jedyną możliwością leczenia będzie długotrwała a także wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przesłał jednakże materiał z nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Ustalono, iż raka spowodowała mutacja w genach ROS1 oraz istnieje na nią odpowiednie lekarstwo. Dało dobre efekty. Dziś płuca Corey Wood są pozbawione guzów. Cud? Nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w tkance z nowotworem u konkretnego pacjenta i dobór odpowiedniej metody leczenia do konkretnej mutacji – są to rewolucyjne nastawienie do zwalczania raka. Dr Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge na terenie Massachusetts, jaka owe testy robi mówi, iż dzięki nim pacjent przyjmuje odpowiedni lek w odpowiedniej dawce nakierowany na konkretny cel. Od chwili przesłania tkanki do wykonania finalnego raportu mija mniej więcej 14 dni. By zrealizować test niezbędna będzie niewielka ilość materiału z rakiem. Będzie mogła to zostać tkanka pobrana wcześniej do analizy histopatologicznej. Efekt analizy prezentuje dane o istotnych dla procesu terapii zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach klinicznych realizowanych z lekami, które pomagają. Ta wiedza umożliwia lekarzowi wybrać najlepsze leczenie.