Dużo większy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu nadawania roboczych danych do nawigacji przez kolejne 2 satelity działające w ramach systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez układ do nawigowania Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 jak również 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po zrealizowaniu długich, trudnych testów na orbicie, potwierdzono ich pracowanie zgodne z wyliczeniami. Zwłaszcza, za pomocą wysokiej na 20 m anteny znajdującej się w siedzibie ESA na obszarze Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych orbiterów, aby ocenić kształt sygnału a także jego wielkość.

Sprawdzono oprócz tego efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie badano nadawanie komend jak również pilnowanie satelitów, za to w drugim koordynowanie przesyłania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone sukcesem na parę dni wcześniej aniżeli zakładał harmonogram. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przesyłanie kompleksowych sygnałów nawigacyjnych. ESA wykonuje aktualnie także badania dwóch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 oraz 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Za to satelity o numerach 13 oraz 14 przeszły jakiś czas temu testy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na obszarze Holandii a następnie były schowane w magazynie oczekując na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu kolejnych satelitów Galileo. Ostateczny system Galileo ma liczyć 24 orbitery. Aktualnie nadawane sygnały do nawigacji są w formie „roboczej” – używa je branża satelitarna do zrobienia towarów i usług, jakie w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.